Pobierz pdf.

WILLA W ZABUDOWIE MIEJSKIEJ
WARSZAWA MOKOTÓW
346M2

Projekt dla dwuosobowej, dojrzałej pary, dla której własny dom w centrum miasta stanowić ma centrum intensywnego życia towarzyskiego i zawodowego. Stylistycznie nawiązujący do przedwojennych, modernistycznych willi znajdujących się w sąsiedztwie, obiekt osłonięty jest od strony ulicy, jednocześnie otwierając się na ogród, oferując mieszkańcom liczne, zaskakujące połączenia wnętrza z przestrzenią zewnętrzną.

Z uwagi na ograniczoną powierzchnię działki, prace projektowe rozpoczęły się od wyznaczenia maksymalnych gabarytów obiektu, na które pozwalały przepisy, dostosowując się jednocześnie do gabarytów sąsiednich budynków. Istotnym punktem było zamknięcie domu od strony ulicy – podkreślona została jedynie została strefa wejścia głównego, wycofanego względem lica budynku. W tej strefie znajduje się również przeszklona ściana gabinetu, doskonale widocznego od frontu. Utworzony został swego rodzaju dziedziniec wejściowy, doświetlający pomieszczenia na dwóch kondygnacjach, przy okazji zapewniając prywatność sypialni gościnnej na piętrze. Dach garażu znajdującego się poniżej poziomu terenu stanowi jednocześnie taras dostępny z dwukondygnacyjnego pokoju dziennego. Ponadprzeciętne rozmiary komina to nie tylko zabieg stylistyczny – osłania on również wysokie przeszklenie od strony ulicy.

Od strony ogrodu bryła otwiera się i rozbudowuje. Narożne wycięcie na parterze mieści zadaszony taras dostępny z jadalni, do wykorzystania w deszczowe dni. Znajdujący się obok basen osłonięty jest dwiema dodatkowymi ścianami wbijającymi się głęboko w ogród, łącząc go z wnętrzem. Na piętrze właściciele mają natomiast do dyspozycji wyjątkowy, prywatny ogród dachowy dostępny z głównej sypialni – w pełni ukryty przed wzrokiem sąsiadów. Dodatkowe wysunięcie poza bryłę łazienki głównej, pozwala na osłonięcie okien strefy prywatnej od strony ulicy.

Poza wspomnianymi wcześniej przeszkleniami, dom doświetlają również świetliki w stropach nad pomieszczeniem rekreacyjnym w piwnicy, klatką schodową i łazienką na piętrze. Bryła uzupełniona została również o altanę w głębi ogrodu i o murek nad garażem.

Parter to strefa ogólnodostępna, służąca wygodnemu prowadzeniu życia rodzinnego i towarzyskiego. Komfortowa strefa wejściowa z toaletą, garderobą i imponującą klatką schodową łączy się z przeszklonym gabinetem doskonale widocznym od samego wejścia na posesję. Ogromny pokój dzienny o wysokości dwóch kondygnacji, przeszklona jadalnia oraz schowana za rogiem kuchnia z pomieszczeniem gospodarczym stanowią wspaniałą, reprezentacyjną przestrzeń recepcyjną.

Piętro to, zgodnie z tradycyjnym podziałem, strefa prywatna. Poprzez bibliotekę z widokiem na pokój dzienny, możemy dostać się do pokoju gościnnego, łazienki gościnnej i pralni. Dalej – wchodzimy do apartamentu małżeńskiego. Mieści on wygodną garderobę, łazienkę z sauną suchą i mokrą, sypialnię z wanną i wyjściem do prywatnego ogrodu na dachu z jaccuzi i przestrzenią rekreacyjną.

Piwnica to strefa rekreacyjno-gospodarcza. Tuż przy klatce schodowej znajduje się wygodna winiarka, łazienka i ogromne pomieszczenie rekreacyjne – doświetlone przez świetlik w stropie, z przeszkloną ścianą z widokiem na garaż i zaparkowane w nim kolekcjonerskie samochody. Wszystko uzupełnione o przedsionek ze schowkiem i pomieszczenie techniczne.

Przekroje pozwalają zaobserwować zróżnicowany układ przenikających się przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych. Rozpoczynamy od widoku przez podziemny garaż z przeszkloną ścianą łączącą go z pomieszczeniem rekreacyjnym, oraz ze znajdującym się ponad nim tarasem przynależącym do pokoju dziennego z imponującą ślusarką okienną na wysokość dwóch kondygnacji.

Pomieszczenie rekreacyjne znajdujące się w piwnicy dodatkowo doświetlone świetlikiem w stropie, kondygnacje nadziemne o ponaprzeciętnej wysokości (2,9m), zamknięte stropami odcinkowymi. Pokój dzienny wysoki na dwie kondygnacje. Od frontu półotwarty dziedziniec zapewniający prywatność sypialni gościnnej.

Widok na reprezentacyjną klatkę schodową (doświetlona dodatkowo niewidocznym na przekroju świetlikiem w dachu).

Przekrój przez strefę dzienną (kuchnia i jadalnia) i nocną (łazienka i sypialnia) z widocznym prywatnym ogrodem na dachu, dostępnym z sypialni głównej.

Biały tynk na elewacji naśladuje sposób wykończenia sąsiednich, modernistycznych budynków. Dzięki maksymalnemu ograniczeniu otworów okiennych od frontu, dom ma jednak zupełnie wyjątkowy, plastyczny charakter. Załamania i zaoblenia bryły pozwalają na zaobserwowanie subtelnej gry światła i cienia, a ograniczenie liczby detali architektonicznych tworzy wrażenie bryły niemal monumentalnej.

Wyrazu dodają budynkowi przeszklenia w czarnych, stalowych ramach, oraz podkreślenie pojedynczych elementów architektonicznych lakierem w czerwonym, intensywnym kolorze. Niezwykły, osłonięty ogród dachowy na piętrze, dzięki wyłożeniu części ścian lustrami, daje wrażenie przestrzeni i nieskończoności.