wm01_f00Pobierz pdf.

WNĘTRZE W STYLU LAT 60-TYCH
WARSZAWA MOKOTÓW
71M2

Mieszkanie zlokalizowane w nowoczesnym apartamentowcu na warszawskim Mokotowie składa się z salonu połączonego z kuchnią, sypialni, gabinetu, łazienki i toalety, o łącznej powierzchni niemal 71m2. Jego adaptacja do potrzeb młodego właściciela wymagała niemal całkowitego przearanżowania układu ścian działowych oraz instalacji, pozwalając na częściowe otwarcie przestrzeni i jej penetrację przez światło dzienne. Aranżacja wnętrza oparta została o współczesne nowoczesne meble, kilka szczególnych okazów z lat 60-tych, oraz o dodatki będące klasyką światowego designu. Całość dopełniona dziełami sztuki polskich artystów, których właściciel jest kolekcjonerem.

tytuł

Mieszkanie miało pierwotnie układ nieprzystosowany do potrzeb nowego właściciela – dwie zamknięte sypialnie oraz nieregularna strefa wejściowa sprawiały, że wydawało się ciasne i ciemne. Głównym celem było otwarcie przestrzeni oraz doprowadzenie światła słonecznego wgłąb mieszkania.

wm01_p02

Pierwszym zabiegiem było uporządkowanie strefy pomocniczej – w prostokątnym drewnianym kubiku ukryto toaletę oraz zabudowę szaf i kuchni. Pozwoliło to również wydzielić regularny przedpokój oraz praktyczną kuchnię z wyspą.wm01_d02 - test2 wm01_d03

Kolejnym zadaniem było wprowadzenie światła dziennego do wydzielonych pomieszczeń. Łazienkę doświetlono ogromną, mleczną szybą zajmującą całą ścianę nad wanną. Dodatkowym zabiegiem pozwalającym uwolnić w niej nieco przestrzeni było przeniesienie pralki do wnęki w korytarzu.

wm01_d04

Do przedpokoju światło dzienne dociera poprzez przeszklone drzwi stalowe z gabinetu, zwielokratnia się w lustrzanej zabudowie szaf. Dalsze otwarcie optyczne gabinetu osiągnięto poprzez wprowadzenie przeszklenia pomiędzy nim a pokojem dziennym – uzyskując dodatkowo komfortowe miejsce na biurko do pracy.

wm01_d05 wm01_d06

Przedpokój stanowi wraz z holem wygodne i reprezentacyjne wejście do mieszkania – dodatkowo doświetlone szerokimi stalowymi drzwiami do gabinetu. Drewniany kubik ukrywa wejście do toalety oraz liczne zabudowane schowki. Wszystko zwielokrotnione jest w lustrzanej zabudowie szafy wnękowej.

wm01_f01Witryna: Ikea, lampa wisząca: Kaspa, wieszak ścienny: Vitra

Przestrzeń toalety, ukrytej w zabudowie kubika, jest dodatkowo powiększona dzięki lustru zajmującemu całą ścianę nad umywalką. Marmurowa posadzka, heksagonalna mozaika na ścianie i ciemnoszary sufit tworzą harmonijną, monochromatyczną kompozycję.

wm01_f02Posadzka: Dunin, mozaika ścienna: Rawdekor
Lampa wisząca: Tom Dixon, kinkiet: DCW Editions, umywalka: Duravit.

Zabudowa aneksu kuchennego mieści wszystkie niezbędne sprzęty, jak w pełni zintegrowana zmywarka, czy piekarnik ukryty po niewidocznej od salonu stronie wyspy kuchennej. Nie zabrakło również miejsca na zabudowany ekspres do kawy, stojak na wino, czy regał na liczne książki kucharskie. Granitowy blat kuchenny, którym pokryta jest również ściana, spina ze sobą dwa rodzaje zabudowy kuchennej: białą i pokrytą dębowym fornirem.
Centralne miejsce nad stołem w jadalni zajmuje obraz Marka Okrassy, widoczny od samego wejścia do mieszkania. Stół i krzesła tekowe z lat 60-tych.

wm01_f03Lampy wiszące: Brokis, kinkiet nad obrazem: Anglepoise, zegar ścienny: Vitra

Pokój dzienny umeblowany został sprzętami o niewielkich gabarytach, w stylu lekko nawiązującym do lat 60-tych. Lekki, niebieski fotel stanowi wyraźny akcent kolorystyczny, ciemna ściana stanowi natomiast kontrastowe tło dla dwóch rysunków profesora Leszka Rózgi.

wm01_f04Sofa z podnóżkiem: Innovation, stoliki: Comforty, lampa podłogowa: Anglepoise, dywan: Linie design

wm01_f05Lampa wisząca: Menu, fotel z podnóżkiem: Nube, komoda: Treku, głośnik: Bang&Olufsen

wm01_f06

Gabinet oddzielają od części dziennej szerokie drzwi stalowe oraz szklana ściana od strony salonu. W razie potrzeby pokój można odseparować za pomocą ciemnych lnianych zasłon. Biurko z lat 60-tych, dzięki otwarciu na pokój dzienny, stało się komfortowym miejscem do pracy. Zabudowana szafa mieści nie tylko garderobę, ale również książki i akcesoria biurowe od strony biurka. Nad sofą rozkładaną wisi obraz Rafała Bojdysa.

wm01_f07Sofa rozkładana: Innovation, krzesło biurowe: Vitra, lampa podłogowa: Jielde, grzejnik: Zehnder

wm01_f08

wm01_f09Regał: String, lampa biurkowa: Anglepoise, zegar stojący: Vitra

Charakterystyczny element sypialni – drewniana ściana wykonana z klepek parkietowych – jest przetworzeniem i kontynuacją wzoru jodełki francuskiej pokrywającej podłogę w mieszkaniu. Podobnie jak w pozostałych pomieszczeniach, współgrają tutaj ze sobą meble z lat 60-tych, współczesne wzornictwo oraz klasyki designu. Nad komodą wykonaną według indywidualnego projektu wiszą dwa obrazy Joanny Woydy.

wm01_f10Lampa wisząca: Davey Lighting, lampki nocne: Louis Poulsen, łóżko: Flexteam, grzejnik: Zehnder

wm01_f11Lampka: HK Living

Łazienka doświetlona jest pośrednim światłem dziennym poprzez wielką, mleczną szybę zajmującą całą ścianę nad wanną. Meble wykonano z orzecha amerykańskiego według indywidualnego projektu architekta. Niewielką dawkę koloru wprowadza szaro-żółta posadzka o oprycznym, heksagonalnym wzorze.

wm01_f12Kinkiet: Gras, lustro: Ikea, umywalka: Duravit, baterie: Grohe